(OPINIE) Eugen Luchianiuc: „Guvernul, gata să facă orice pentru ca Lagardère să câștige licitațieAeroport?”

Bolggerul Eugen Luchianiuc scrie pe blogul său că cei de la Guvern, acum pot adopta diferite decizii, pe care ei, cei care guvernează, le cred corecte fără să aibă responsabilitate mare pentru asta și pentru a le fie frică de cauze penale etc. Am impresia că lucrurile acestea, sub umbrela integrării europene, vor duce la o serie de decizii care nu vor fi supuse discuțiilor publice și ne vom trezi cu o grămadă de activități legalizate.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 18 iulie 2024, 14:27
https://www.luchianiuc.com/blog/2024/07/18/guvernul-gata-sa-faca-orice-pentru-ca-lagardere-sa-castige-licitatieaeroport/

Ieri, tema dimineții au fost o serie de prevederi pe care deputații #năPASta le-au introdus în Legea care reglementează activitatea Guvernului. Vă invit să urmăriți discuția de acolo:

Ce înțeleg eu este că ei, cei de la Guvern, acum pot adopta diferite decizii, că altfel nu știu cum să le spun, pe care ei, cei care guvernează, le cred corecte fără să aibă responsabilitate mare pentru asta și pentru a le fie frică de cauze penale etc.

Asta îmi amintește de situația când cei de pe lângă Vlad Filat și-au amintit de ”ordonanțe de urgență” atunci când PDM-ul lui Plahotniuc nu vroia să voteze o lege. Și, deoarece legea era una populistă, nu s-au încumetat să depună o moțiune de cenzură.

Dar ”revenind la oile noastre”, sau ”berbecii”, dacă vreți..

Am impresia că lucrurile acestea, sub umbrela integrării europene, vor duce la o serie de decizii care nu vor fi supuse discuțiilor publice și ne vom trezi cu o grămadă de activități legalizate.

Și da, cel mai probabil, una dintre primele va fi istoria cu serialul #licitațieAeroport care acum, printr-o mișcare a două degete și trei pixuri, poate fi legală și fără mare încordare. Lagardere poate deveni administrator, deja pe 5 ani, (sau poate deodată 50 că pot schimba și asta) ale spațiilor de la aeroport fără o asumare de răspundere sau fără a fi anunțat public acest fapt.

Și nu doar acest aspect. Toate pot fi rezolvate sub această umbrelă a integrării europene.

Mie îmi mai amintește asta o istorie. Finalitatea a ceea ce scria Alaiba cândva în însemnarea de pe blogul său (a șters-o demult) în care spunea că ”BEM va fi bine”. Țineți minte cum au avut loc ședințele de guvern în care s-a decis alocarea miliardelor pentru acoperirea datoriilor?

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.