Patru persoane intoxicate cu monoxid de carbon, la Dubăsari. Una dintre victime - o copilă de 11 ani
Patru persoane, printre care și un copil, au ajuns la spital, după ce s-ar fi intoxicat cu monoxid de carbon. Cazul a avut loc ieri-seara, în jurul orei 19:45, în localitatea Oxentea, din raionul Dubăsari, susțin sursele PulsMedia.MD din cadrul IGSU.
Astfel, potrivit surselor victimele s-au dovedit a fi doi soți de 39 și respectiv 40 de ani, copilul acestora de 11 ani, dar și o femeie în vârstă de 64 de ani.
Cei patru s-ar fi intoxicat cu monoxid de carbon emanat de o sobă defectă și au fost transportai la spital pentru a li se acorda ajutorul medical necesar.
În prezent, viața acestora este în afara pericolului.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.
Politica fiscală 2027: accize pentru băuturi carbogazoase, produse pirotehnice și vape-uri
Ministerul Finanțelor a lansat consultările publice asupra proiectului politicii fiscale pentru anul 2027. Pe lângă majorarea accizelor la alcool, tutun și produse petroliere, autoritățile propun introducerea accizelor pentru o serie nouă de produse, cum ar fi țigările electronice fără nicotină, băuturi care conțin zahăr și articole pirotehnice, transmite IPN.
(SURSE) Descoperire macabră, la Ocnița. Un bărbat ar fi fost ciopârțit, iar bucăți de cadavru încă sunt căutate de poliție
Poliția a fost alertată, după ce mai multe bucăți de cadavru au fost depistate în dimineața zilei de sâmbătă, 20 iunie, în jurul orei proximitatea orașului Otaci, din raionul Ocnița, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.