Polițiștii de frontieră au depistat un pliculeț cu canabis, la un francez
Polițiștii de frontieră din punctul de trecere a frontierei comun Palanca-Maiaki-Udobnoe au identificat în fluxul de călători un cetățean al Franței de 29 de ani, care prezenta un comportament suspect.
În baza analizei de risc, polițiștii de frontieră în comun cu toate organele de control din Moldova și Ucraina au extins verificările. Ca urmare, în lucrurile personale a fost depistat un pliculeț din polietilenă, în interiorul cărora se afla 8,23 grame de substanță solidă, de culoarea gri/verzuie, presupusă a fi canabis.
Cazul a fost înregistrat ieri, 01 octombrie 2024, la trecerea frontierei de stat, direcția ieșire din Republica Moldova.
Substanțele suspecte au fost ridicate și urmează să fie supuse expertizei chimice.
În continuare, polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale EST întreprind măsuri speciale de investigații, în scopul stabilirii tuturor circumstanțelor.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.