(VIDEO) Dosarul bătăii cu implicarea socialiștilor din Bălți: Maxim Moroșan acuză Procuratura de tergiversarea cazului
Dosarul bătăii cu implicarea ex-candidatului PSRM la funcția de primar de Bălți, Maxim Moroșan și ex-consilierul municipal, Dmitri Galagoț, bate pasul pe loc. Astăzi, instanța a fost nevoită să amâne ședința de judecată din cauza că nu s-a prezentat procurorul de caz și cei doi socialiști.
La judecată au venit ceilalți doi inculpați, Dmitrii Șubernețkii și Andrei Danilă, însoțiți de avocat, scrie NordInfo.MD.
„-Își recunosc vina?
-La moment, suntem încă în ședință preliminară și nu am decis cu privire la procedura în care urmează a fi examinată cauza.
-Când să ne așteptăm la o finalitate a acestui caz?
-Când va fi ședința de judecată. Următoarea ședință este planificată, cred că pe 24 martie”, a spus avocatul.
Cei patru sunt bănuiți de huliganism după ce în vara anului trecut au fost implicați într-o bătaie într-un local din municipiul Bălți. Atunci, în total, șase persoane au fost reținute și arestate pentru 30 de zile, ulterior, fiind eliberate.
„-Regretați cele săvârșite?
-Eu nu am comis nimic, să începem cu asta”, a spus unul dintre bănuiți,
„Venim cred că a patra oară și ei tot amână ședința. Nu este nicio decizie. Nimeni nu își ea răspunderea. Nu putem comenta nimic, nimic nu e clar, doar apșoară”, a menționat alt inculpat.
Contactat de jurnaliștii Nordinfo, Maxim Moroșan a declarat că se află în Rusia la tratament și că Dmitri Galagoț, la fel, a lipsit motivat. Totuși, consilierul municipal crede că acest dosar este tergiversat și că mai multe proceduri ar fi fost încălcate în mod intenționat de Procuratură.
„Acolo sunt persoane cu interes din partea Procuraturii care au făcut foarte multe greșeli. Eu nu afirm, dar admit că au fost făcute intenționat. Partea vătămată în acest caz nu există. Când am întrebat cine este victima în această situație, judecătorul ne-a spus că nu știe de ce Procuratura a procedat așa și a pus partea vătămată în alt dosar penal, nu știu de ce au scos din acest dosar penal pe alți doi participanți”, a declarat la telefon Maxim Moroșan.
Am luat legătura și cu procurorul de caz, Oleg Reaboi, pentru a comenta acuzațiile aduse Procuraturii.
„Dacă a fost amânări, nu înseamnă că au fost făcute de acuzatorul de stat, dar pentru că nu a fost vreun participant la procesul penal. E imposibil de a merge mai departe fără ei. De fapt, eu eram pe loc, dar știam că nu este un participant. În principiu, fără prezența lui, nu putea să se desfășoare ședința. Nu este nicio tergiversare. A fost unica ședință care s-a amânat”, a declarat Oleg Reaboi, procuror.
Implicați în violențele din 26 iunie sunt și Victor Iavtuhovschii și Nicolae Eremciuc. Potrivit surselor Nordinfo, inculpații urmează să compară în fața magistraților în următoarele zile doar că într-un alt dosar.
(VIDEO) Renato Usatîi cere explicații de la SIS după investigația privind directorul MoldATSA: „Problema nu mai este doar despre Vangheli, ci despre cine l-a acoperit”
Orice neconcordanțe din CV-ul șefului MoldATSA trebuie să fie depistate în cadrul verificărilor efectuate de Serviciul de Informații și Securitate (SIS). Declarația a fost făcută de președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, după ce Ziarul de Gardă a publicat o investigație în care se spune că directorul întreprinderii de stat MoldATSA, Dumitru Vangheli, a falsificat unele informații din CV.
Deputatul Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii, despre integrarea europeană: „Este timpul ca autoritățile să pună punct sloganelor și să livreze rezultate”
Deschiderea negocierilor pe clusterul I „Valori fundamentale” de către cele 27 de state membre ale Uniunii Europene reprezintă un vot de încredere pentru Republica Moldova, care obligă autoritățile să treacă de la discursul electoral la acțiuni concrete. Declarația a fost făcută de deputatul fracțiunii Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii, membru al Comisiei juridice, pentru numiri și imunități.
(Video) Alexandr Berlinschii, despre creșterea vârstei de pensionare a militarilor și funcționarilor publici cu statut special
Guvernul spune că urmează modelul european, dar în Europa nu există doar vârste mai mari de pensionare, ci și salarii mai mari.