OPINIE // Vlad Filat: Cine face o mare favoare Kremlinului, cei care spun adevărul în interesul Moldovei sau cei care înjură Rusia de la tribuna parlamentului în interesul Moscovei?
„Politicienii, adică cei adevărați, ca și balenele, sunt întotdeauna înconjurați și acoperiți de alte organisme - murdăria. O balenă poate transporta până la o jumătate de tonă de murdărie. Politicienii transportă mai mult de atât”, și-a exprimat opinia liderul PLDM, Vlad Filat pe canalul său de Telegram.
Dorința de a scăpa de murdărie motivează balenele să se frece de sol. Un politician nu poate scăpa de această coajă tenace decât după ce trece prin creuzetul trădării. Prezența unui inamic, precum și iluzia apărării, este o condiție prealabilă pentru supraviețuirea murdăriei.
Discursul recent al prim-ministrului în Parlament a arătat că țara, în ajunul alegerilor parlamentare, este antrenată în vârtejul conservării agresive a puterii.
După ce l-a eliberat pe Plahotniuc din îmbrățișarea sa, PAS s-a declarat principalul inamic al Kremlinului. Anterior, mass-media a speculat cu privire la posibila participare a Maiei Sandu la alegerile prezidențiale din România, dar retorica antirusească furibundă sugerează că PAS o va desemna pe Maia Sandu drept candidat la următoarele alegeri prezidențiale din Rusia.
În orice caz, nu avem și nu preconizăm niciun alt analog al PAS pentru confruntarea cu Rusia.
Cei de la Chișinău care sperie copiii cu Putin nu țin cont de ura crescândă a părinților aduși la disperare. În goana după demonizarea Kremlinului, autoritățile moldovenești riscă canonizarea.
Maia Sandu se plânge că oamenii au încetat să mai citească presa tradițională.
Care este motivul?
Acum doi ani, autoritățile au blocat toate principalele media rusești și astfel au împins oamenii spre aplicația Telegram, pe care astăzi vor să o blocheze.
Doamnă Președinte, confundați presa cu presiunea!
Cândva presa rusă era citită în Moldova, acum este citită doar de ei.
Mai mult de jumătate dintre ei aleg limba rusă atunci când folosesc bancomatele. Gospodinele moldovenești au încetat să se mai uite la melodramele rusești? În nici un caz!
Acum le urmăresc chiar și cele cărora nu le-a plăcut niciodată Kulikova. Rezultatele referendumului au arătat că în ratingul de încredere Maria Zakharova a depășit-o pe Maia Sandu.
Este bine sau rău? Cred că este firesc.
Revoluția este rea în toate, inclusiv în justiție. Doar evoluția poate da o dezvoltare normală a unui sistem sănătos de rădăcini ale statului.
Dar să trecem la cele înalt intelectuale. Am ascultat direct raportul directorului SIS.
Acest tânăr amuzant, trebuie să-i recunosc meritul, a sunat ca un clopoțel! Nu a suflat o vorbă despre scurgerile de securitate energetică, dar poveștile lui de adormit copiii despre Rusia au fost minunate.
Un lucru pe care nu l-a luat în considerare a fost faptul că actualii șefi ai serviciilor de informații americane demisionează deja îngroziți.
Aceștia, la fel ca omologul lor moldovean, au cântat atât de dulce despre amenințarea rusă încât au făcut din Trump un agent al Kremlinului.
Așadar, serviciile de securitate rusești au reușit să-l împingă pe „omul lor” la Casa Albă, dar cekiștii ruși și-au rupt dinții pe președinția moldovenească.
Măi băiete, nu mă face să râd!
Dacă vorbim serios despre agenții ruși, PAS trebuie să lucreze atent cu oglinda. Nimeni nu a reușit să facă o reclamă mai bună pentru Rusia în Moldova! Și toate acestea pe banii partenerilor occidentali!
Chapeau bas!
FSB-ul trebuie doar să nu le stea în cale și să aștepte. Puteați să ieșiți și să explicați totul într-un mod uman!
În 2023, guvernul a fost supra-asigurat și a cumpărat gaz scump vara, care a devenit mai ieftin iarna, dar am fost obligați să îl folosim la aceleași prețuri uriașe. În 2024, guvernului i-a fost frică să nu calce pe aceeași greblă vara, dar toamna a dat nas în nas cu o conductă cu rezerve de gaze epuizate, prin care se face aprovizionarea prin Ucraina. Nu s-a dovedit contrariul... Cel puțin nu încă.
Și în loc să se zvârcolească sub un acoperiș găurit precum cântăreții lui Bulgakov peste narațiuni despre amenințarea rusă, ar fi trebuit să-și suflece mânecile, așa cum au demonstrat colorat recent în campania electorală, să-și recunoască greșelile și să lucreze!
Nimic de genul acesta!
Ca oamenii din Neanderthal, au mers înapoi spre epoca marii glaciațiuni!
A spune adevărul a devenit, conform noii lor credințe, a coopera cu Moscova. Poetul a vrut să echivaleze stiloul cu baioneta, iar ei au echivalat adevărul cu Rusia.
Și atunci, cine face o mare favoare Kremlinului? Cei care spun adevărul în interesul Moldovei sau cei care înjură Rusia de la tribuna parlamentului în interesul Moscovei?
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.
Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa și promite să restituie sporurile salariale
Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.