O minoră din Anenii Noi a dispărut după ce i-a spus mamei că rămâne la o prietenă

La data de 17 iunie 2025, poliția din Anenii Noi a fost sesizată de o femeie din satul Bulboaca despre dispariția fiicei sale minore. Potrivit declarațiilor acesteia, adolescenta a plecat de acasă în dimineața zilei de 10 iunie, anunțând că merge în vizită la o prietenă din localitate.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 24 iunie 2025, 17:13
O minoră din Anenii Noi a dispărut după ce i-a spus mamei că rămâne la o prietenă

Contactată telefonic, fata i-a spus mamei că va rămâne câteva zile la prietena sa, după care se va întoarce acasă.

„Minora răspunde mamei pe rețeaua de socializare, dar nu spune locul unde se află, doar spune că la moment nu dorește să vină acasă pe timp de vară. Fata nu este la prima abatere de acest gen, anterior au mai fost înregistrate cazuri de părăsire a domiciliului”, a declarat pentru Realitatea.md, ofițera de presă a Inspectoratului General al Poliție (IGP), Mariana Bețivu.

Oamenii legii desfășoară acțiuni în vederea localizării minorei, cu scopul de a o exclude din orice situație de risc și de a asigura revenirea acesteia în siguranță în sânul familiei.

Persoanele care dețin informații utile despre tânără sunt îndemnate să le comunice de urgență celei mai apropiate unități de poliție sau să apeleze numărul unic 112.