Excursii și plimbări cu trenulețul. Cum au petrecut o zi în Chișinău 200 de copii de la Centre de plasament temporar din R.Moldova

Aproape 200 de copii din 20 de Centre de plasament temporar din întreaga țară, au petrecut pe 14 ianuarie o zi în capitală. Micuții au avut parte de un program de divertisment care a inclus, printre altele, excursii la Grădina Zoologică, Muzeul Național de Istorie a Moldovei și o plimbare cu trenulețul. Evenimentul a fost organizat pentru al doilea an consecutiv, de către AO „Scenario” și INSP, în parteneriat cu Primăria Chișinău, agenții economici de la Târgul de Crăciun, A.S.I.C.S. și FMF.

publicat de Vadim Ungureanu
duminică, 14 ianuarie 2024, 19:27
primăria

Ghidați de dascăli, copiii au avut parte de o excursie la Grădina Zoologică: au privit un show cu cai dresați, au cântat, dansat și au primit dulciuri. Aceștia au mai mers și la Muzeul Naţional de Istorie a Moldovei și la Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”. Totodată, micuții au fost plimbați cu trenulețul din Piața Marii Adunări Naționale împreună cu Mickey și Minnie mouse. La fel, copiii s-au distrat la caruselele și patinoarul de la Târgul de Crăciun din centrul orașului și au făcut poze la principalul brad al țării.

Prezentă în centrul orașului viceprimarul capitalei, Irina Gutnic, a salutat copiii și i-a îndemnat să se bucure de sărbătorile de iarnă.

Suntem bucuroși să vă avem astăzi în calitate de oaspeți în orașul Chișinău. Sărbătorile de iarnă sunt de fapt sărbătorile copiilor, când Moș Crăciun îndeplinește visele și îi face fericiți pe cei mici. Ne bucurăm că putem să vă facem sărbătorile de iarnă – un pic mai frumoase”, a spus viceprimarul, potrivit unui comunicat emis de Primăria Chișinău.

Municipalitatea a menționat că Parcul Urban de Autobuze a pus la dispoziție 3 unități de transport, pentru transportarea copiilor pe teritoriul orașului.