Și-a amenințat angajatoarea cu un cuțit și a sustras 80 000 de lei

Un bărbat în vârstă de 41 de ani a fost condamnat la 9 ani și 6 luni de închisoare pentru comiterea infracțiunii de tâlhărie.

publicat de Veronica Ciortan
luni, 21 iulie 2025, 12:08
Și-a amenințat angajatoarea cu un cuțit și a sustras 80 000 de lei

Potrivit probatoriului administrat, inculpatul era angajatul unui cuplu care deținea o afacere în domeniul cultivării legumelor în sere. În dimineața zilei de 15 iunie 2025, în timp ce se deplasa cu automobilul angajatoarei sale spre locul de muncă, pe traseul dintre localitățile Sturzovca (r. Glodeni) și Flămânda (r. Râșcani), inculpatul a atacat-o pe femeia aflată la volan, amenințând-o cu un cuțit. Sub amenințarea cu moartea, i-a cerut acesteia să se întoarcă la domiciliul ei, de unde a sustras suma de 80 000 de lei, după care a părăsit locul faptei.

Inculpatul și-a recunoscut integral vinovăția în comiterea infracțiunii imputate, cauza în privința acestuia fiind examinată în procedură simplificată.

Instanța i-a aplicat inculpatului o pedeapsă cu închisoarea de 7 ani și 6 luni, la care s-a adăugat parțial partea neexecutată dintr-o condamnare anterioară (din anul 2020), stabilindu-se o pedeapsă definitivă de 9 ani și 6 luni de închisoare, cu executare într-un penitenciar de tip semiînchis.

Totodată, instanța a admis integral demersurile acuzatorului de stat privind încasarea cheltuielilor judiciare și a prejudiciului material cauzat victimei.

Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.