Doi bărbați, condamnați pentru drogarea și exploatarea sexuală a unei minore
Doi bărbați, în vârstă de 41 și 52 de ani, au fost condamnați la ani grei de închisoare pentru comiterea infracțiunilor de trafic de copii, pornografie infantilă și atragerea minorei la consumul ilegal de droguri.
Potrivit sentinței, inculpații au fost recunoscuți vinovați și condamnați la pedepse de 16 și, respectiv, 18 ani de închisoare, cu executare în penitenciar de tip semiînchis.
Totodată, în beneficiul victimei – o adolescentă în vârstă de 15 ani – a fost încasat un prejudiciu moral în mărime de 230 000 lei.
Conform învinuirii înaintate, în anul 2023, unul dintre inculpați a profitat de starea de vulnerabilitate a fetei și a ademenit-o în locuința sa, situată într-o localitate din centrul țării, unde i-a oferit în mod repetat substanțe narcotice, determinând-o astfel să le consume și să dezvolte o stare de dependență față de acestea. Ulterior, a adăpostit copila timp de mai multe luni la domiciliul său și a exploatat-o sexual, punând victima la dispoziția altei persoane - pentru prestarea serviciilor sexuale.
Astfel, al doilea inculpat a exploatat sexual minora, oferindu-i în mod repetat sume de bani pentru a procura droguri, dezvoltând o relație de subordonare financiară și control asupra victimei.
În timpul actelor sexuale, acesta a filmat cu telefonul mobil scenele de abuz.
Materialele video, care conțineau imagini de abuz sexual a copilului, au fost transmise de către inculpat persoanelor terțe prin intermediul rețelelor de socializare.
Sentința este cu drept de apel la Curtea de Apel Centru.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.