Centrul de Sănătate Hîjdieni din raionul Glodeni a fost modernizat: Investiții de peste 728 de mii de lei

Centrul de Sănătate Hîjdieni din raionul Glodeni a fost inaugurat joi, 21 august, după finalizarea lucrărilor de renovare a fațadei și amenajare a teritoriului. Proiectul a fost finanțat preponderent din fondul de dezvoltare și modernizare a prestatorilor publici de servicii medicale, gestionat de Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM).

publicat de Veronica Ciortan
joi, 21 august 2025, 19:44
Centrul de Sănătate Hîjdieni a fost modernizat: Investiții de peste 728 de mii de lei

La evenimentul de inaugurare, Ion Dodon, directorul general al CNAM, a subliniat eforturile instituției de a sprijini prestatorii din întreaga țară pentru a asigura populației acces la servicii medicale de calitate.

Bugetul total al proiectului a depășit 728 de mii de lei, dintre care peste 528 de mii reprezintă contribuția CNAM, iar 200 de mii de lei au fost alocați de autoritățile publice locale – Primăria Hîjdieni și Consiliul raional Glodeni.

Centrul de Sănătate Hîjdieni a fost modernizat pentru a garanta servicii medicale sigure, în condiții moderne, a crea un mediu mai confortabil pentru pacienți și personalul medical și a optimiza consumul de energie al clădirii.

Acest proiect investițional este unul dintre cele 100 de proiecte finanțate în anul curent din fondul de dezvoltare și modernizare a prestatorilor publici de servicii medicale al CNAM.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.