Un bărbat a ajuns la spital cu arsuri, după ce ar fi încercat să aprindă aragazul, la Ialoveni

Un bărbat a fost transportat la spital cu arsuri, după ce ar fi încercat să aprindă aragazul. Incidentul s-a produsntân seara de 2 ianuarie, în satul Ruseștii Noi din raionul Ialoveni.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 3 ianuarie 2024, 10:22
aragaz

Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 21:59. Persoana de 50 de ani voia să aprindă aragazul conectat la o butelie cu gaz, însă din cauza scurgerii, a izbucnit o flacără spontană, informează IGSU.

Potrivit informațiilor înregistrate, proprietarul locuinței a primit arsuri parțiale în regiunea feței și pe mâini, în timp ce încerca să aprindă aragazul din locuința care era conectat la o butelie de gaz. 

Conform datelor, flacăra spontană a izbucnit din cauza unei scurgeri de gaz de la reductorul buteliei.

În locuință nu a avut loc un incendiu. Victima incidentului a beneficiat de asistență medicală urgentă și îngrijiri corespunzătoare la spitalul raional.