Poliția confirmă decesul tânărului din Nigeria, student la Universitatea Constantin Stere, la Spitalul Clinic de Psihiatrie „Codru”
Direcția de Poliție a mun.Chișinău a confirmat informația pe surse publicată ieri de către PulsMedia.MD, cu privire la decesul unui student din Nigeria, la Spitalul Clinic de Psihiatrie Codru.
Solicitată telefonic, Natalia Stati, ofițțerul de presă al Poliției Capitalei,a declarat pentru PulsMedia.MD că despre decesul nigerianului, oamenii legii au fost sesizați în amiaza zilei de ieri, 31 ianuarie, de către reprezentanții instituției medicale.
„În cadrul investigațiilor polițiștii au stabilit că bărbatul de 30 de ani este originar din Nigeria și era internat în spitalul de pe strada Costiujeni. La examinarea de către medicul-legist nu au fost depistate urme de moarte violentă. Cadavrul a fost îndreptat la Centrul de Medicină Legală pentru a stabili cauza decesului. În acest caz a fost inițiată o anchetă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor”, a declarat Stati.
Sursele noastre menționează că acesta a fost internat în secția terapie intensivă din cadrul Spitalul Clinic de Psihiatrie Codru fiind diagnosticat cu simptome de shizofrenie.
Amintim că PulsMedia.MD a scris despre faptul că tânărul din Nigeria își făcea studiile la Universitatea Constantin Stere din Chișinău.
Acesta a fost preluat de un echipaj medical dintr-un apartament de pe strada Armenească, din capitală, la data de 23 ianuarie, și a fost dus cu ambulanța la Spitalul Clinic de Psihiatrie din orășelul Codru și a fost internat în secția de terapie intensivă fiind în stare gravă din cauză că nu mâncase de câteva zile.
Totodată, s-a stabilit că acesta suferea și de tuberculoză.
Un student din Nigeria și-a găsit sfârșitul la Spitalul Clinic de Psihiatrie Codru
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.