Tănără din Republica Moldova, ucisă cu bestialitate de un vecin la Bacău. Individul abia ieşise din psihiatrie
O fată de 18 ani a fost ucisă în propria casă de un băiat din aceeași localitate care i-a bătut la ușă. Individul a înjunghiat-o fără motiv, în fața fraților ei mai mici. Atacatorul, un individ cu probleme psihice, fusese externat de la psihiatrie în urmă cu doar trei luni și nu se află la primul atac.
Tânărul de 20 de ani a mai fost internat de mai multe ori la psihiatrie, ultima dată în urmă cu circa trei luni. A fost externat de acolo, sub semnătură, chiar de către aparținător, de către bunica sa.
Totul s-a petrecut atunci când tânărul a ajuns în satul vecin, din aceeași comună, unde a sunat la ușa victimei. Când fata de 18 ani a deschis ușa, acesta i-a cerut un foc, după care a
pornit un scandal rapid, iar băiatul a înjunghiat-o fără niciun motiv.
Conform polițiștilor, victima a fost găsită într-o baltă de sânge, având răni adânci la nivelul gâtului și al feței.
Un echipaj de la Ambulanță a ajuns la fața locului și a preluat-o pe tânără. Aceasta a fost transportată în tare critică la Spitalului Județean Bacău. Ea a fost mutată de la Primiri Urgențe în Blocul Operator, unde specialiștii au încercat să îi salveze viața. La scurt timp, fata ar fi intrat în stop cardio-respirator. Medicii de la Urgențe au început manevrele de resuscitare, însă fără a obține un rezultat pozitiv.
Agresorul a fost reținut la scurt timp, iar acum au început cercetările pentru a se vedea cum s-a putut ajunge la un astfel de eveniment extrem de grav.
Tânărul are antecedente cu internări la psihiatrie. De altfel, în urmă cu un an, el ar mai fi tăiat în zona mâinii o altă fată, după un alt conflict spontan.
Așadar, procurorii vor trebui să stabilească dacă acesta avea discernământ în momentul în care a înjunghiat-o pe tânăra de 18 ani și ce măsuri se impun.
În clipa de față, atacatorul a fost reținut și internat din nou la psihiatrie pentru evaluare.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.