(SURSE) Crimă de groază în UTA Găgăuzia. Femeie ucisă și aruncată la groapa de gunoi, de un individ aflat în vizorul poliției pentru violență domestică

Un bărbat a alertat poliția, după ce a depistat cadavrul unei femei la groapa de gunoi. Descoperirea macabră a avut loc sâmbătă, în extravilanul localității Chiriet-Lunga, din UTA Găgăuzia, susțin sursele PulsMedia.MD apropiate de anchetă.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 13 octombrie 2025, 09:25
PulsMedia

CONFIRMAT // Ofițerul de presă al IGP, Mariana Bețivu, a confirmat pentru presa afiliată guvernării informațiile publicate de PulsMedia.MD.

(SURSE) Noi detalii despre crima din UTA Găgăuzia. Cadavrul femeii a fost pus într-un sac cu azotat de potasiu

La fața locului s-a deplasat grupul operativ din cadrul Direcției de Poliție UTA Găgăuzia, în deplină componență, inclusiv șeful subdiviziunii IGP, Andrei Sîrbu, dar și un medic-legist. Oamenii legii au stabilit că pe surpafața cadavrului sunt prezente mai multe semne de moarte violentă, iar victima este o femeie în vârstă de 46 de ani.

Aceasta s-a dovedit a fi o femeie despre care la data de 26 septembrie curent, fiica sa în vârstă de 27 de ani a anunțat că ar fi plecat de acasă într-o direcție necunoscută și nu a mai dat niciun semn de viață.

După descoperirea cadavrului, în urma măsurilor speciale de investigație, polițiștii din UTA Găgăuzia au identificat un suspect în comiterea crimei. Acesta s-a dovedit a fi nimeni altul decât chiar soțul femeii, un individ în vârstă de 50 de ani, care anterior a fost sancționat contravențional pentru că și-ar fi bătut soția.

Individul a fost încătușat și escortat la poliție pentru a fi documentat, după care a fost reținut pentru 72 de ore. Acesta și-ar fi recunoscut vina, dar și a predat arma cu care a comis crima. Dânsul ar susține că și-a ucis soția în urma unui conflict iscat între cei doi.

Oamenii legii cercetează cazul pentru a stabili toate circumstanțele în care a fost comisă crima, iar individul riscă ani grei de pușcărie.