Criza, bat-o vina! Maia Sandu explică de ce mandatul de ministru al energiei e vacant de 2 luni

Nimeni nu vrea să își asume funcția de ministru al Energiei în plină criză, susține Maia Sandu. Potrivit șefuluistatului, în curând premierul ar putea prezenta o candidatură pentru această funcție.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 7 februarie 2025, 12:30
MS

Președintele R.Moldova a declarat la un post privat de televiziune afiliat guvernării că, în opinia sa, premierul gestionează eficient portofoliul de ministru al Energiei. Șeful Guvernului a preluat atribuțiile după demisia lui Victor Parlicov, în decembrie 2024.

„Sunt oameni care se potrivesc dar nu sunt interesați în serviciul public, sunt oameni care nu vor să vină în mijlocul unei crize. Sunt diferite momente, dar sunt sigură că domnul prim-ministru va veni curând cu o candidatură”, a spus Maia Sandu, citată de Realitatea.MD.

Amintim că, după vizita ex-șefului de la Energie în Rusia, Dorin Recean i-a solicitat demisia. De asemenea, li s-a cerut să plece din funții șefului Energocom Victor Bînzari, dar și membrului Consiliului de Observatori de la Moldovagaz, Sergiu Tofilat.

(VIDEO) Renato Usatîi cere explicații de la SIS după investigația privind directorul MoldATSA: „Problema nu mai este doar despre Vangheli, ci despre cine l-a acoperit”

Orice neconcordanțe din CV-ul șefului MoldATSA trebuie să fie depistate în cadrul verificărilor efectuate de Serviciul de Informații și Securitate (SIS). Declarația a fost făcută de președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, după ce Ziarul de Gardă a publicat o investigație în care se spune că directorul întreprinderii de stat MoldATSA, Dumitru Vangheli, a falsificat unele informații din CV.

Deputatul Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii, despre integrarea europeană: „Este timpul ca autoritățile să pună punct sloganelor și să livreze rezultate”

Deschiderea negocierilor pe clusterul I „Valori fundamentale” de către cele 27 de state membre ale Uniunii Europene reprezintă un vot de încredere pentru Republica Moldova, care obligă autoritățile să treacă de la discursul electoral la acțiuni concrete. Declarația a fost făcută de deputatul fracțiunii Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii, membru al Comisiei juridice, pentru numiri și imunități.