Un student de 19 ani din R.Moldova a murit înecat într-un râu din România

Un tânăr de 19 ani, originar din Republica Moldova, a murit după ce s-ar fi înecat în Canalul Bega din Timișoara, România. Acesta era student la Timișoara.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 21 februarie 2024, 17:00
timiș

Presa locală, citată de Realitatea.MD, scrie că pompierii de la ISU Timiș au fost solicitați să intervină miercuri, la ora 4:18, pentru căutarea-salvarea unei persoane din râul Bega. Aceștia s-au deplasat la fața locului cu două autospeciale și două bărci, și un echipaj SMURD.

Totodată, a fost solicitat sprijinul scafandrilor din județele Arad și Hunedoara. După ce echipajul de scafandri a extras trupul tânărului din râul Bega, au fost mai multe tentative de a-l resuscita.

Din nefericire, victima nu a răspuns manevrelor de resuscitare și a fost declarată decedată.

Oamenii legii au deschis acum un dosar penal pentru ucidere din culpă. Sunt efectuate cercetări pentru stabilirea tuturor circumstanțelor în care a avut loc incidentul nefericit.

Șeful FLYONE: Am cerut explicații autorităților, dar nu am primit niciun răspuns

Proprietarul și persoana care controlează operatorul aerian FLYONE, Vladimir Cebotari, susține că a fost surprins de decizia Consiliului pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului (CEIISS), prin care au fost respinse investițiile companiei și s-a dispus aplicarea clauzei de schimbare a controlului în termen de 90 de zile.