Incendiul din Durlești: Primăria municipiului Chişinău va transfera 3 milioane de lei
Primăria municipiului Chișinău va transfera 3 milioane de lei Primăriei din Durlești, în urma incendiului groaznic produs vineri, 16 mai curent. Anunțul a fost făcut la ședința Primăriei de luni, 19 mai. Edilul Ion Ceban a îndemnat Guvernul să facă un gest similar și să ofere suport familiilor din Fondul de rezervă. A expediat și un demers în acest sens Executivului.
„Eu știu că, legal, noi nu putem interveni, dar doamna viceprimar, vă rog foarte mult să examinați împreună cu colegii, după ce se vor face expertizele, vor fi admiși oamenii în acel bloc, după ce se vor face toate evaluările, să vedem cum putem, pentru că altfel decât a transfera pentru investiții Primăriei Durlești, noi nu putem. (…) În acest context, o sumă de 3 milioane de lei, o sumă rezonabilă, poate fi transferată Primăriei din Durlești, suplimentar la acele investiții pe care le vom planifica, pentru ca, la rândul său, Primăria Durlești să intervină”, a precizat Ion Ceban, citat de Realitatea.MD.
În total, potrivit autorităților, 15 apartamente au ars definitiv din cele 165 existente, deși în autorizația de construcție, blocul avea doar 150 de apartamente. Cifra estimativă a pagubelor, deocamdată, nu a fost estimată.
„În cazuri de incendii pe teritoriul municipiului Chișinău, de exemplu unde a ars mansarda, am avut exemplu, Primăria a compensat și construit acoperișul, iar oamenilor le-au fost oferite surse financiare pentru noi locuințe. În alte părți am oferit cazări. (…) Dragi și stimabili guvernanți, vă rugăm foarte mult să nu puneți pe umerii Primăriei Chișinău lucrurile în continuare. Cunoașteți foarte bine că acest lucru nu ține de competența Primăriei Chișinău. (…) Există Fondul de rezervă al Guvernului în asemenea situații”, a menționat edilul Ion Ceban.
Guvernul nu a comentat, deocamdată, demersul expediat de primarul Ion Ceban.
În dimineața zilei de luni, 19 mai, președinta fracțiunii PAS în CMC, Zinaida Chișinău, a anunțat că a depus un demers prin care a solicitat Primăriei Chișinău să convoace Comisia pentru Situații Excepționale. A cerut alocarea resurselor financiare pentru familiile afectate de incendiul din blocul locativ de la Durlești, fără a menționa o sumă exactă.
Totodată, aceasta a subliniat necesitatea unor reforme în domeniul urbanismului.
Între timp, consilierul local PAS în Durlești, Oleg Popșoi, a spus că va insista ca Primăria din Durlești să aloce, conform legii, până în 20.000 lei victimelor.
A doua zi după incendiu, Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale a anunțat că a dispus inițierea unui control inopinat de către Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică.
(VIDEO) Drum modern de peste 10 milioane de lei inaugurat în satul Taraclia, raionul Căușeni prin „Satul European”
Un drum local din satul Taraclia, raionul Căușeni, a fost transformat într-o arteră modernă de aproape 2,7 kilometri, în cadrul Programului „Satul European”. Lucrările au fost finalizate în aproximativ un an, iar valoarea totală a investiției depășește 10 milioane de lei.
Echipamentele militare care nu mai sunt folosite vor putea fi vândute. Parlamentul a adoptat legea
Echipamentele militare și alte bunuri din dotarea Forțelor Armate care nu mai sunt necesare pentru apărarea națională vor putea fi scoase din uz și vândute. Parlamentul a adoptat un proiect de lege care stabilește cum vor fi identificate și valorificate aceste bunuri.
Schimbare importantă pentru părinți! Concediul de maternitate și paternal va conta la pensie
Perioadele în care părinții beneficiază de indemnizații de maternitate și paternală vor fi luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie. Parlamentul a votat în prima lectură un proiect de lege care aduce mai multe garanții pentru angajații cu responsabilități familiale.