(FOTO) Criminalitatea în statisticile Poliției: Bălți - „tărâmul bandiților”, Basarabeasca - siguranță „ca în sânul lui Dumnezeu”
Potrivit raportului Poliției pentru primul semestru 2025, nordul țării înregistrează cele mai multe infracțiuni, cu o pondere de 26% din total, fiind urmat de zona de centru 21% și sud 16%.
Municipiul Bălți se află pe primul loc la nivel național, cu 420 de infracțiuni raportate, în timp ce raionul Basarabeasca are cele mai puține – doar 29 de cazuri.

În Chișinău, care deține 35% din totalul infracțiunilor, sectorul Buiucani continuă să conducă topul cu 767 de cazuri, urmat de Centru 645 și Botanica 634.
La nivel de țară, cele mai frecvente infracțiuni sunt furturile, conducerea în stare de ebrietate și escrocheriile, urmate de infracțiunile legate de droguri și huliganism.
(VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime
Doi tineri au ajuns la spital, după ce motocicleta cu care se deplasau s-a izbit într-o autospecială a MAI. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești din raionul Sîngerei, susțin sursele PulsMedia.MD.
Tânăr de 23 de ani din raionul Florești, prins cu zeci de pachețele de hașiș
Un tânăr de 23 de ani din satul Gura Căinarului, raionul Florești, a fost depistat de polițiști având asupra sa zeci de pachețele ce conțineau o substanță suspectată a fi hașiș.
Motociclist rănit în urma unui accident pe o stradă din Chișinău
Un motociclist a ajuns la spital, după ce a fost implicat într-un accident rutier. Cazul a avut loc în această după-amiază, în jurul orei 18:20, pe strada Uzinelor din capitală.