O adolescentă, prinsă cum ascunde droguri prin Bălți. Le primea de la o grupare criminală specializată

O adolescentă a fost prinsă cum plasează droguri prin Bălți. Oamenii legii au prins-o în flagrant pe tânăra de 16 ani.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 10 iunie 2025, 20:53
O adolescentă, prinsă cum ascunde droguri prin Bălți. Le primea de la o grupare criminală specializată

Minora este originară din raionul Fălești. Polițiștii au stabilit că ea ar face parte dintr-o grupare infracțională specializată în comercializarea drogurilor prin intermediul magazinelor online, scrie Realitatea.MD.

Suspecta ar fi primit droguri de tip PVP în cantități angro, apoi le-ar fi plasat în ascunzișuri. Ulterior, substanțele narcotice erau distribuite consumatorilor finali.

Valoarea drogurilor scoase din circuit se estimează la peste 5000 de lei. Suspecta este cercetată penal în stare de libertate, iar oamenii legii investighează cazul, pentru a stabili alți complici.

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.