Guvernul a aprobat, la inițiativa Ministerului Sănătății, instituirea Sistemului Informațional „Constatarea medicală a nașterii și decesului”

Guvernul a aprobat, la inițiativa Ministerului Sănătății, instituirea Sistemului Informațional „Constatarea medicală a nașterii și decesului” (SI eCMND). Implementarea SI eCMND presupune digitalizarea procedurilor de înregistrare a nașterilor și deceselor din Republica Moldova, înlocuind eliberarea acestora pe suport de hârtie, în scopul eficientizării proceselor de colectare, validare, analiză și interpretare a datelor.

publicat de Anatol Chirilov
miercuri, 17 aprilie 2024, 12:10
Guvern

SI eCMND  va putea fi accesat de către toți utilizatorii autorizați pentru înregistrarea constatărilor medicale a nașterii și/sau decesului, în conformitate strictă cu reglementările de protecție a datelor cu caracter personal. Acesta va asigura schimbul interinstituțional de date și va genera rapoarte statistice detaliate, contribuind la o mai bună monitorizare a tendințelor demografice, conform standardelor europene.

Sistemul informațional este dezvoltat de către Ministerul Sănătății,  cu suportul Agenției de Guvernare Electronică, în cadrul proiectului „Modernizarea serviciilor guvernamentale în Republica Moldova” finanțat de Banca Mondială. 

Menționăm că, până în prezent nu a existat un sistem informațional pentru înregistrarea constatării nașterilor și deceselor la nivel național, iar această realizare va contribui la intensificarea procesului de digitalizare a sistemului de sănătate din Republica Moldova.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.