Femeie înjunghiată de concubinul care ar fi încercat să incendieze casa, la Orhei
O femeie a ajuns la spital, după ce a fost înjunghiată de către concubinul său, care în urma unui conflict cu aceasta ar fi încercat să dea foc la casă. Incidentul a avut loc la data de 9 noiembrie curent, în jurul orei 12:30, în localitatea Cișmea, din raionul Orhei, susțin sursele PulsMedia.MD.
Victima s-a dovedit a fi o femeie în vârstă de 53 de ani, care în timp ce se afla la domiciliu a avut un conflict cu concubinul său, un individ în vârstă de 57 de ani.
Bărbatul ar fi amenințat-o cu moartea, dar și cu faptul că va incendia locuința. Acesta ar fi luat un cuțit de bucătărie și ar fi încercat să taie furtunul de la butelia de gaz, iar femeia ar fi încercat să-l oprească.
Individul i-a aplicat o lovitură de cuțit în spate, după care a dat bir cu fugiții într-o direcție necunoscută.
Femeia a fost preluată de o ambulanță și a fost transportată la spital pentru a i se acorda ajutorul medical necesar. Totodată, mai mulți angajați ai IP Orhei au fost mobilizați pentru a stabili locul aflării cuțitarului.
Acesta a fost încătușat și escortat la IP Orhei, unde în cadrul audierilor și-a recunoscut vina. Acesta fost reținut pentru 72 de ore, pe numele său fiind pornit un dosar penal pentru tentativă de omor, dar și amenințare cu moartea.
Oamenii legii cercetează cazul pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.
.
(VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime
Doi tineri au ajuns la spital, după ce motocicleta cu care se deplasau s-a izbit într-o autospecială a MAI. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești din raionul Sîngerei, susțin sursele PulsMedia.MD.
Tânăr de 23 de ani din raionul Florești, prins cu zeci de pachețele de hașiș
Un tânăr de 23 de ani din satul Gura Căinarului, raionul Florești, a fost depistat de polițiști având asupra sa zeci de pachețele ce conțineau o substanță suspectată a fi hașiș.
Motociclist rănit în urma unui accident pe o stradă din Chișinău
Un motociclist a ajuns la spital, după ce a fost implicat într-un accident rutier. Cazul a avut loc în această după-amiază, în jurul orei 18:20, pe strada Uzinelor din capitală.