O femeie s-a ales cu arsuri, după ce a încercat să aprindă focul în sobă, la Ocnița

O femeie a primit arsuri în urma încălcării regulilor antiincendiare în timp ce încerca să aprindă focul în sobă. Cazul a avut loc în după amiaza zilei de 24 martie 2025, într-o gospodărie din orașul Otaci, raionul Ocnița.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 25 martie 2025, 12:22
Sobă

Potrivit informațiilor, femeia a încercat să aprindă focul în sobă, cu ajutorul unei butelii de gaz cu arzător automat. După aprinderea buteliei s-a produs o scurgere de gaz care a dus la o deflagrație, în urma căreia proprietara în vârstă 64 de ani a suferit arsuri de gradul I la membrele superioare,scrie NordInfo.MD.

În urma exploziei, incendiu în locuință nu s-a produs.

La fața locului a ajuns o echipă de medici, care a acordat primul ajutor specializat victimei, ulterior fiind transportată la spitalul raional.

Alte circumstanțe urmează a fi stabilite de specialiști.