(VIDEO) Motocicliști băuți „vânați” de INSP, la Telenești și Strășeni

Mai mulți motocicliști depistați de polițiști încălcând prevederile Regulamentului circulației rutiere Trei dintre ei erau în stare de ebrietate, iar unul fără permis de conducere

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 20 august 2024, 19:23
IGP

Primele două cazuri au avut loc în raionul Telenești.

În localitatea Crăsnășeni, un tânăr de 23 de ani conducea în stare de ebrietate avansată o motocicletă, având o concentrație de 0,65 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.

Un tânăr de 19 de ani, la ghidonul unei motociclete neînmatriculată a fost stopat în localitatea Zăicani. Testul la alcool a arătat o concentrație de 0,73 mg/l în aerul expirat.

sursa video IGP

Altele două au avut loc în raionul Strășeni.

Un tânăr de 24 ani, conducând haotic un ATV prin localitatea Voinova, nu s-a supus cerințelor legale ale polițiștilor de a se stopa. Ulterior polițiștii l-au stopat și testat la alcool. Rezultatul 1,00 mg/l.

Un tânăr de 16 ani, fără a deține permis de conducere, se deplasa prin localitatea Scoreni la ghidonul unei motociclete neînmatriculată corespunzător.

Toate vehiculele au fost ridicate și duse la parcarea specială.

Nereguli în documentele unui mijloc de transport, depistate la PTF Giurgiulești – Galați

Polițiștii de frontieră din Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești – Galați au identificat un caz de nereguli în actele de însoțire ale unui mijloc de transport. Incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, când, pentru efectuarea formalităților de control, s-a prezentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 25 de ani, conducând un mijloc de transport înmatriculat în România.