O femeie, readusă la viață după 3 luni de comă, în urma unui stop cardiac
O femeie care a suferit un stop cardiac și a stat în comă timp de trei luni a fost readusă la viață de medicii de la Institutul de Medicină Urgentă din Chișinău.
Inima pacientei s-a oprit în luna aprilie, la Spitalul Raional Ungheni, unde aceasta lucra. În timpul manevrelor de resuscitare, medicii au reușit să o stabilizeze, însă organele interne au cedat, motiv pentru care a fost transferată de urgență în Capitală, scrie Realitatea.MD.
După o lungă perioadă de luptă și cu șanse foarte reduse de supraviețuire, femeia și-a revenit și se simte mai bine.
„Era o zi de lucru, o zi de serviciu ca în toate zilele. M-a chemat băiatul la telefon, am vorbit cu dânsul la telefon, și gata. Asta era tot. Am căzut și nu mai țin minte nimic”, a declarat Marina Pîntea.
Pacienta în vârstă de 55 de ani a ajuns la Institutul de Medicină Urgentă în stare extrem de gravă, cu disfuncții multiple de organe, la momentul admiterii prevalând cel mai mult leziunea renală acută.
„Din prima zi, pacienta a fost supusă hemodiafiltrării venovenoase continue”, a declarat medicul anesteziolog, terapie intensivă, Ludmila Tanasov. Aceasta este o procedură medicală folosită în secțiile de terapie intensivă pentru a înlocui temporar funcția rinichilor la pacienții critici.
Tratamentul a costat peste un milion 200 de mii de lei, fiind acoperit de Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM).
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.