Un bărbat a murit subit, până la venirea ambulanței, pe o stradă din Chișinău

Un bărbat a murit până la venirea amublanței, după ce i se făcuse rău în timp ce se deplasa pe stradă. Tragedia a avut loc în amiaza zilei, în jurul orei 11:25, pe strada Teilor din sectorul Botanica.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 16 iulie 2024, 13:43
ambulanță

Natalia Stati, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, a declarat pentru PuslMedia.MD că victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 75 de ani.

„Acesta se deplasa pe stradă când din senin i s-a făcut rău. La fața locului a fost solicitată intervenția unei ambulanțe, însă din nefericire medicii au putut doar să constate decesul acestuia”, a precizat Stati. 

La examinarea de către medicul-legis,t urme de violență pe suprafața cadavrului nu au fost depistate, iar acsta a fost întreptat către Centrul de Medicină Legală pentru supunerea expertizei medico-legale în scopul stabilirii cauzei decesului. 

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.