Sandu a dat mâna cu Erdogan la Baku: Am discutat despre Găgăuzia
Maia Sandu a avut o întrevedere cu Recep Tayip Erdogan, în marja cea de-a 29-a sesiuni a Conferinței părților la Convenția-cadru a Națiunilor Unite cu privire la schimbările climatice (COP29). Discuțiile au vizat securitatea națională, dar și autonomia găgăuză.
„Am discutat despre pacea și stabilitatea regională, precum și despre Găgăuzia, o punte între țările noastre. Împreună, ne propunem să păstrăm limba găgăuză, declarată de UNESCO ca fiind pe cale de dispariție, dar și să salvăm cultura găgăuză, o parte importantă a identității Moldovei”, a scris președinta pe rețelele de socializare după întrevedere, anunță Realitatea.MD.
COP29, evenimentul la care s-au întâlnit Sandu și Erdogan, este principalul forum internațional dedicat combaterii schimbărilor climatice. Anual, evenimentul reunește șefi de stat și de guvern, reprezentanți ai mediului de afaceri și organizații ale societății civile, pentru a coordona eforturile globale și a propune soluții pentru depășirea urmărilor încălzirii globale.
Conform administrației prezidențiale, participarea Republicii Moldova la această conferință demonstrează angajamentul țării noastre de a proteja mediul și de a ne adapta la fenomen, consolidând colaborarea cu partenerii internaționali în acest sens.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.
Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa și promite să restituie sporurile salariale
Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.