R.Moldova invadează Europa cu țigări de contrabandă. Locul doi după Belarus
În 2023, volumul de Illicit Whites (țigări albe ilicite) a crescut cu 0,6%, atingând 8,9 miliarde de țigări, marcând prima creștere din ultimii ani, conform unui raport recent.
Această creștere a fost determinată în principal de țigările fără etichetare specifică unei țări, care au crescut cu 0,2 miliarde (3,9%) față de anul precedent, ajungând la 5,4 miliarde. Aceste țigări, care fie nu au avertismente de sănătate, fie sunt etichetate ca Duty Free, reprezintă acum 10,3% din consumul total ilicit, față de 10,2% în 2022, fiind greu de identificat sursa de proveniență, arată studiul KPMG, scrie Bani.MD.
Deși volumul țigărilor ilicite cu origini cunoscute a scăzut cu 0,2 miliarde, ajungând la 3,5 miliarde de țigări (6,7% din consumul ilicit total), Belarus continuă să fie cea mai mare sursă, deși cu o diminuare a volumelor. Scăderea din Belarus a fost compensată de creșterea fluxurilor de țigări ilicite din Moldova, Kosovo și Italia.
Piețele cu cele mai mari cote de Illicit Whites din consumul total sunt localizate în Europa de Est, în apropierea unor piețe sursă precum Belarus, Moldova și Kosovo. Cele mai mari fluxuri de Illicit Whites au fost înregistrate în Franța, Grecia, Polonia, România și Marea Britanie, aceste cinci piețe reprezentând peste jumătate din totalul fluxurilor de țigări ilicite identificate în studiu.
Moldova a înregistrat o creștere semnificativă, contribuind cu 0,1 miliarde de țigări la acest fenomen. În același timp, scăderi importante au fost observate în Polonia (-0,3 miliarde de țigări), Ungaria (-0,2 miliarde) și Spania (-0,2 miliarde).
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.