(FOTO) Deflagrație la Sîngerei. Casă mistuită de flăcări, după explozia unei butelii de gaz

O casă din satul Bălășești, raionul Sîngerei, a fost mistuită de flăcări în amiaza zilei de sâmbătă, 3 februarie curent. Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), incendiul a izbucnit din cauza unei butelii de gaz propan-butan, aflată în interiorul locuinței.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 5 februarie 2024, 09:11
IGSU

„La fața locului au fost îndreptate trei echipe de salvatori și pompieri. Ajunși, aceștia au stabilit că în urma exploziei, focul a cuprins două camere, dar și acoperișul casei cu suprafața totală de 100 m2. Echipele de intervenției au reușit localizarea incendiului la ora 16:01 și lichidarea completă la ora 16:29. În urma incidentului, proprietarul, un bărbat în vârstă de 79 de ani a primit arsuri de gradul I în regiunea feței și membrelor superioare, fiind ulterior preluat la spitalul raional, în stare stabilă”, se arată în comunicatul IGSU.

Cauza și circumstanțele producerii incidentului urmează a fi stabilite.

sursa foto: IGSU