Două persoane au ars de vii în propriile case, la Sîngerei și Hîncești

Două persoane au ars de vii, după ce casele acestora au fost cuprinse de flăcări. Tragediiile au fost înregistrate ieri, 3 Ianuarie, în raioanele Sîngerei și Hîncești, susțin sursele PulsMedia.MD din cadrul IGSU.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 4 ianuarie 2024, 14:38
foc

Primul caz a avut loc în jurul orei 10:58, în sectorul de vile din localitatea Dobrogea, raionul Sîngerei. Flăcările au distrus în totatlitate bunurile materiale din odaia unei case, iar după ce a fost stins incendiul, pompierii au depistat un cadavru parțial carbonizat.

Acesta s-a dovedit a fi proprietarul locuinței, un bărbat în vârstă de 73 de ani.

Cel de-al doilea caz a avut loc în amiaza zilei, în jurul orei 13:20, în localitatea Sărăteni, din raionul Hîncești. Pompierii au fost alertați despre faptul că o casă a fost cuprinsă de flăcări, însă până când au ajuns la fața, focul s-a stins de la s-a sine.

Ulterior, într-o odaie din locuință a fost găsit cadavrul carbonizat al proprietarului, un bărbat în vârstă de 47 de ani.

În ambele cazuri au fost pornite anchete pentru a se stabili cu exactitate circumstanțele în care au izbucnit flăcările.