(FOTO) Dorin Recean a vizitat o afacere turistică inedită – campingul „Pe toloacă”, din Nisporeni

În apropierea satului Milești, din raionul Nisporeni, prim-ministrul Dorin Recean a vizitat o afacere locală inedită - campingul „Pe toloacă”, dezvoltată de tinerii Ana și Octavian Botescu.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 24 iulie 2025, 14:44
(FOTO) Dorin Recean a vizitat o afacere turistică inedită – campingul „Pe toloacă”, din Nisporeni

Premierul a discutat cu antreprenorii despre specificul afacerii, planurile de dezvoltare și modalitățile prin care statul susține tinerii întreprinzători. 

Ana și Octavian Botescu au investit banii pe care i-au câștigat la muncă peste hotare și, cu sprijinul programelor Guvernului, au transformat o idee născută în timpul pandemiei într-un proiect care oferă soluții prietenoase cu mediul și demonstrează ce înseamnă ospitalitatea rurală. 

„Astfel de inițiative locale sunt proiecte care nu doar atrag turiști, ci contribuie la dezvoltarea turismului și a comunităților noastre. Trebuie să le susținem și să le promovăm”, a menționat premierul Dorin Recean. 

Pe teritoriul campingului sunt amplasate cinci corturi dotate cu cele necesare, amenajată o bucătărie comună, o zonă de grătar, ciubăr, zonă pentru instalarea corturilor proprii, un teren de joacă pentru copii. Oaspeții pot veni aici pentru o experiență completă în mijlocul naturii – pot rămâne peste noapte în corturi, se pot bucura de tiroliană, foc de tabără sau drumeții. 

De menționat că zona de odihnă oferă vedere spre cel mai înalt punct din Republica Moldova - dealul Bălănești. 

(FOTO) Dorin Recean a vizitat o afacere turistică inedită – campingul „Pe toloacă”, din Nisporeni
(FOTO) Dorin Recean a vizitat o afacere turistică inedită – campingul „Pe toloacă”, din Nisporeni
(FOTO) Dorin Recean a vizitat o afacere turistică inedită – campingul „Pe toloacă”, din Nisporeni
(FOTO) Dorin Recean a vizitat o afacere turistică inedită – campingul „Pe toloacă”, din Nisporeni
(FOTO) Dorin Recean a vizitat o afacere turistică inedită – campingul „Pe toloacă”, din Nisporeni

Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele

Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.