(VIDEO) Bicicliști băuți, trași pe dreapta de INSP în nordul R.Moldova
Polițiștii de patrulare din nordul țării au depistat doi bicicliști în stare avansată de ebrietate, punându-și în pericol propria viață și siguranța altor participanți din trafic.
Primul caz a avut loc în satul Singureni, raionul Rîșcani. Biciclistul de 40 de ani avea o concentrație de 1,45 mg/l vapori în aerul expirat.
Al doilea biciclist, un bărbat de 41 de ani, se deplasa prin satul Pepeni, raionul Sîngerei, având o concentrație de 1,21 mg/l în momentul depistării.
Bicicliștii urmează să fie sancționați contravențional cu amendă de până la 25 000 de lei.
Amintim, că responsabilitatea participanților la trafic este egală, indiferent ce mijloc de transport conduc.
UPDATE // (VIDEO) Carambol cu implicarea unei autocisterne, la Sîngerei. Noi detalii de la Poliție
Potrivit IGP, acum o oră, polițiștii din Sîngerei au fost sesizați despre izbucnirea unui incendiu la un autocamion cu cisternă care transporta combustibil, pe traseul R 6, în apropierea satului Mihailovca.
Nereguli în documentele unui mijloc de transport, depistate la PTF Giurgiulești – Galați
Polițiștii de frontieră din Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești – Galați au identificat un caz de nereguli în actele de însoțire ale unui mijloc de transport. Incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, când, pentru efectuarea formalităților de control, s-a prezentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 25 de ani, conducând un mijloc de transport înmatriculat în România.
Accidentul de la Sîngerei. Șoferul vinovat de moartea celor doi polițiști, reținut pentru 72 de ore
Șoferul implicat în accidentul de la Sîngerei, în urma căruia doi poliști de patrulare și-au pierdut viața în timpul serviciului, a fost reținut pentru 72 de ore.