Mai mulți șoferi, depistați în stare de ebrietate la volan

În doar 24 de ore, agenții de patrulare au depistat și au scos din trafic 15 conducători auto aflați sub influența alcoolului, anunță Poliția Națională. Toți șoferii au fost testați alcoolscopic, iar în unele cazuri s-au constatat alcoolemii ce depășeau cu mult norma admisibilă, fiind pornite dosare penale.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 11 iunie 2025, 19:59
Mai mulți șoferi, depistați în stare de ebrietate la volan

Pe o stradă din Ștefan Vodă, inspectorii au tras pe dreapta o Toyota care se deplasa neuniform. Șoferul de 39 de ani, a fost testat cu aparatul Drager, iar rezultatul a arătat o valoare de 1.09 mg/l.

În localitatea Ghelăuza din raionul Strășeni, un tânăr de 24 de ani, conducea un Ford cu o alcoolemie de 0.98 mg/l.

Iar în localitatea Fîrlădeni din Hîncești, a fost stopat un triciclu electric, la ghidonul căruia se afla un bărbat de 31 de ani. Fiind supus testului drager, s-a constatat o concentrație de 1.41 mg/l.

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.