Constantin Borosan a fost numit în funcția de director al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică
Constantin Borosan a fost numit în funcția de director al Consiliului de administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE). Un proiect de hotărâre care prevede acest lucru a fost votat de 57 de deputați. Documentul va intra în vigoare la data de 1 septembrie 2025.
Candidatura lui Constantin Borosan a fost propusă urmare a organizării unui concurs public. Opt candidați au fost admiși la proba interviului, iar Constantin Borosan a obținut cel mai mare punctaj.
Constantin Borosan este licențiat în energie și mediu și, în prezent, își face studiile de doctorat. De asemenea, el a urmat mai multe cursuri de formare în domeniu în Italia și în Statele Unite ale Americii. Din anul 2023, este secretar de stat la Ministerul Energiei, responsabil pe domeniile energie electrică, gaze naturale, produse petroliere, energie termică și cogenerare, infrastructură, piețele de energie și securitate energetică. La fel, a fost secretar de stat pentru energie în cadrul Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale în perioada 2021 – 2023. De asemenea, în perioada 2020 – 2023, Constantin Borosan a fost cercetător științific la Institutul de Energetică, iar, de mai bine de aproximativ 12 ani, este lector universitar la Facultatea de Energetică și Inginerie Electrică a Universității Tehnice a Moldovei.
Consiliul de administrație al ANRE este constituit din cinci directori. Potrivit legislației, aceștia sunt numiți de Parlament, pe bază de concurs.
Decizia privind vânarea căprioarelor a fost suspendată. Ministerul Mediului anunță consultări
Decizia privind cota de vânătoare la caprioare a fost suspendată de ministrul mediului, Gheorghe Hajder, pe fondul reacțiilor și nemulțumirilor apărute în spațiul public. Oficialul a declarat că vor fi organizate consultări publice extinse pentru a decide cum va fi gestionată în continuare populația de căprioare, fără a afecta pădurile.
Rezultate bune la BAC: promovabilitatea a urcat la 75,4%, iar 85 de elevi au obținut media maximă
Un număr record de 85 de absolvenți au obținut media generală 10 la examenul național de bacalaureat din 2026, iar rata de promovare a crescut pentru al treilea an consecutiv, ajungând la 75,4%. Datele au fost prezentate joi de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, și directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare, Lilia Ivanov.
Copilă de 13 ani, înghițită de apa unui iaz, la Soroca. Ar fi mers la scăldat cu fratele mai mic
O copilă a murit, după ce s-a înecat într-un iaz. Tragedia a avut loc în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026, la ora 13:54, în iazul „Ivancea” din municipiul Soroca.