Orașul Bălți a rămas fără apă, din cauza unei avarii la apeductul Soroca

Locuitorii orașului Bălți au rămas deocamdată fără apă în robinete din cauza unei avarii la apeductul din Soroca prin care se livrează apă spre municipiul din nord, anunță primarul orașului, Alexandr Petkov.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 5 februarie 2024, 10:45
Bălți

„Din cauza unei avarii la apeductul Soroca, a fost stopată alimentarea cu apă a municipiului Bălți. Serviciile de intervenție identifică locul avariei, care conform datelor preliminare se află în raionul Florești”, a scris Alexandr Petkov.

Ulterior, acesta a menționat că locul accidentului de pe conducta de apă a fost găsit.

„Lucrările de restaurare sunt în curs de desfășurare. În viitorul apropiat, apa va fi din nou furnizată la Bălți”, a scris primarul.