Î.M. Regia „Autosalubritate” condamnă falsurile tirajate de către reprezentanții PAS

Î.M. Regia „Autosalubritate” își exprimă indignarea față de răspândirea acuzațiilor manipulatorii și falsurilor de către unii consilieri municipali. Potrivit lor, afirmația conform căreia municipiul Chișinău ar putea „pierde suma de 9 milioane euro” destinată subproiectului „Deșeuri Solide Chișinău” reprezintă un fals și denotă ori necunoaștere a subiectului, ori rea-intenția celor care stau în spatele acestei dezinformări.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 23 mai 2024, 09:19
Autosalubritate

,,Fondurile, despre care vorbesc unii, sunt blocate nejustificat de mai bine de doi ani de către Ministerul Mediului și Ministerul Finanțelor. Finanțarea în cauză provine de la Banca Europeană de Investiții și este destinată co-finanțării subproiectului „Deșeuri Solide Chișinău” (pe lângă finanțarea oferită de Primăria mun. Chișinău, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare și E5P).”, se menționează în comunicatul Î.M. Regia „Autosalubritate”.

Totodată, Î.M. Regia „Autosalubritate” susține că, până în prezent, subproiectul „Deșeuri Solide Chișinău” este implementat cu succes, în conformitate cu planul de implementare a acestuia și este un exemplu pe țară.

Astfel, au fost achiziționate 3000 de containere zincate și 44 de autospeciale de colectare și transportare a deșeurilor municipale, dintre care 3000 de containere și 14 autospeciale au fost achitate doar din sursele proprii și cele oferite de către BERD.

,,Toate bunurile menționate au fost livrate de către furnizori internaționali și deja aduc valoare adăugată gestionării deșeurilor în municipiul Chișinău.” se mai spune în comunicat.

,,Aceste rezultate importante au fost obținute cu toate că au fost multe blocaje artificial create. Rugăm ca subiectele strategice și importante pentru țară să nu fie politizate și să nu fie manipulată opinia publică.” se mai menționează în comunicat.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.