Pacificatorii moldoveni al Armatei Naţionale detaşați în operația de menținere a păcii KFOR, încep mandatul în Kosovo

Pacificatorii moldoveni din cel de-al 20-lea contingent al Armatei Naţionale, detaşat, recent, în operația de menținere a păcii KFOR şi-au început mandatul în Kosovo.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 1 februarie 2024, 10:28
Kosovo

În cadrul unei ceremonii de transfer de autoritate, desfăşurată în Baza multinaţională „Camp Vilaggio Italia”, din localitatea Pech, militarii au preluat atribuţiile pacificatorilor din cel de-al 19-lea contingent moldovenesc.

În cadrul unei ceremonii de transfer de autoritate, desfăşurată în Baza multinaţională „Camp Vilaggio Italia”, din localitatea Pech, militarii au preluat atribuţiile pacificatorilor din cel de-al 19-lea contingent moldovenesc.

Cel de-al 20-lea contingent al Armatei Naţionale este format din 41 de militari profesionişti, dintre care şapte genişti şi un pluton de 33 de militari, precum și în premieră, în această misiune de menținere a păcii  participă și patru femei militare. 

Pacificatorii vor executa paza şi apărarea obiectelor de infrastructură de importanță strategică, misiuni de asigurare a securităţii bazei „Camp Vilaggio Italia”, inclusiv a Mănăstirii Visoki Dečani, precum şi de cercetare de geniu şi depistare a obiectelor explozive în aria de responsabilitate.