42 de șoferi în stare de ebrietate la volan în ultima săptămână

Pe parcursul acestei săptămâni, polițiștii de patrulare au depistat și documentat 42 de șoferi care conduceau în stare de ebrietate.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 25 iulie 2025, 16:07
42 de șoferi în stare de ebrietate la volan în ultima săptămână

Ultimul caz a fost înregistrat astǎzi dimineață, pe strada Hristo Botev din capitalǎ. Un bărbat de 37 de ani conducea haotic un Mercedes și a fost stopat de polițiști.  

Rezultatul testului alcoolscopic a arǎtat gradul avansat de ebrietate- 0.90 mg/l alcool în aerul expirat.

Șofatul în stare de ebrietate este o alegere iresponsabilă care poate avea consecințe fatale.   

Poliția solicitǎ tuturor participanților la trafic să ia decizii corecte și să nu distrugǎ vieți.

Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.