„Ieri laie, azi bălaie”. Poliția nu a fost chemată la Institutul Mamei și Copilului, acolo unde o adolescentă ar fi căzut de la etaj
Poliția nu a fost chemată la Institutul Mamei și Copilului (IMC), acolo unde o adolescentă de 16 ani ar fi căzut de la etaj. Inițial, reprezentanții spitalului au spus că a fost sesizată Poliția în aceeași zi, însă astăzi, 18 martie curent, purtătorul de cuvânt al IMC și-a schimbat declarația.
„Cel mai probabil că e așa cum spun ei (n.r. – Poliția Capitalei)”, a spus Maxim Cazacu, scrie Realitatea.MD.
Potrivit ofițerului de presă al Poliției Capitalei, oamenii legii nu au fost sesizați despre acest caz și nici chemați la fața locului.
„În urma apariției în mediul online despre faptul că o minoră a căzut de la înălțime în timp ce era internată la o instituție medicală, IP Botanica s-a autosesizat. La moment, angajații Poliției întreprind măsuri în stabilirea tuturor circumstanțelor”, a menționat Natalia Stati.
Între timp, adolescenta se află în stare gravă, dar stabilă. Aceasta este conștientă.
O pacientă de 16 ani a fost găsită pe 17 martie curent, în afara Institutul Mamei și Copilului (IMC) cu diferite leziuni și traumatisme, „sugerând o posibilă cădere de la înălțime”. Este precizarea făcută de purtătorul de cuvânt al instituției, Maxim Cazacu, după ce bloggerul Eugeniu Luchianiuc a făcut public acest caz.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.
Macan, Akmal, Klava Koka, Guf, Basta, Morgenshtern, printre artiștii care nu sunt recomandați în R. Moldova. Vezi lista integrală!
Ministerul Culturii a publicat lista de artiști din țările CSI ale căror concerte și participări în cadrul evenimentelor cultural-artistice nu sunt recomandate pe teritoriul Republicii Moldova.
Decizia privind vânarea căprioarelor a fost suspendată. Ministerul Mediului anunță consultări
Decizia privind cota de vânătoare la caprioare a fost suspendată de ministrul mediului, Gheorghe Hajder, pe fondul reacțiilor și nemulțumirilor apărute în spațiul public. Oficialul a declarat că vor fi organizate consultări publice extinse pentru a decide cum va fi gestionată în continuare populația de căprioare, fără a afecta pădurile.