Peste 38 de milioane de lei vor fi investiți în modernizarea iluminatului public în orașul Cahul

Un proiect major de investiții va transforma străzile din municipiul Cahul, aducând mai multă lumină și siguranță celor aproximativ 40 de mii de locuitori. Marți, 11 februarie curent, a fost semnat contractul pentru finalizarea sistemului de iluminat public stradal, între Primăria municipiului Cahul, Agenția de Dezvoltare Regională Sud și compania care va realiza proiectul.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 12 februarie 2025, 07:30
Peste 38 de milioane de lei vor fi investiți în modernizarea iluminatului public în orașul Cahul

La ceremonie a participat și viceprim-ministrul, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, aflat într-o vizită de lucru la Cahul, scrie Realitatea.MD.

„Proiectul urmărește să îmbunătățească siguranța traficului, securitatea individuală și să crească confortul zilnic al cetățenilor. În acest scop, vor fi modernizate și extinse rețelele de iluminat pe o lungime de 87,6 km. În plus, vor fi instalate 2397 de corpuri de iluminat LED și montați 765 de piloni de iluminat. De asemenea, pentru a asigura un control eficient al funcționării și întreținerii iluminatului public de la distanță, va fi implementat un sistem de telegestiune”, se arată într-un comunicat de presă al Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale.

Valoarea totală a lucrărilor se ridică la 38,46 milioane lei, dintre care 33,75 milioane lei provin din Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală, iar 5,04 milioane lei reprezintă contribuția Primăriei municipiului Cahul. Lucrările vor dura aproximativ 12 luni.

„Angajamentul nostru la minister este să susținem dezvoltarea tuturor regiunilor și orașelor. Iar acest proiect reprezintă doar un prim pas, urmat de alte inițiative pentru modernizarea infrastructurii de apă și canalizare, reabilitarea drumurilor și îmbunătățirea condițiilor de viață ale locuitorilor”, a declarat vicepremierul Vladimir Bolea.

În cadrul vizitei la Cahul, ministrul Vladimir Bolea s-a întâlnit și cu președinții de raion din regiunea de sud. Subiectele discutate s-au referit la consolidarea colaborării între autoritățile publice de nivelul II și autoritățile locale de nivelul I, pentru a asigura o implementare mai eficientă a proiectelor de dezvoltare locală și regională în cadrul Programului Național „Satul European”, ediția II. Accentul a fost pus pe identificarea unor modalități prin care autoritățile centrale și locale pot lucra mai eficient împreună, pentru a crește impactul proiectelor de dezvoltare asupra comunităților.