Decizia privind vânarea căprioarelor a fost suspendată. Ministerul Mediului anunță consultări

Decizia privind cota de vânătoare la caprioare a fost suspendată de ministrul mediului, Gheorghe Hajder, pe fondul reacțiilor și nemulțumirilor apărute în spațiul public. Oficialul a declarat că vor fi organizate consultări publice extinse pentru a decide cum va fi gestionată în continuare populația de căprioare, fără a afecta pădurile.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 25 iunie 2026, 19:16
Decizia privind vânarea căprioarelor a fost suspendată. Ministerul Mediului anunță consultări

Ministrul mediului a declarat că, până la luarea unei noi decizii, va fi efectuată o nouă evaluare a efectivelor de căprioare, iar la consultări vor fi invitați specialiști, administrațiile ariilor naturale protejate, organizațiile de mediu și reprezentanții societății civile. Potrivit lui Gheorghe Hajder, în cadrul consultărilor vor fi analizate și măsuri privind gestionarea altor specii de cervide, inclusiv a cerbului pătat și a hibrizilor introduși în perioada sovietică, care afectează populațiile speciilor autohtone, transmite ipn.md.

Gheorghe Hajder a explicat că gestionarea efectivelor de animale sălbatice este o practică și în alte state europene și a afirmat că, în unele zone din Republica Moldova, numărul căprioarelor depășește capacitatea habitatelor de a le susține. Potrivit acestuia, în Austria este aprobată recoltarea a aproximativ 35% din efectivul de căprioare, în Ungaria peste 25%, iar în Germania aproximativ 50%. El a precizat că ordinul suspendat prevedea recoltarea a aproximativ 3% din efectivul estimat la nivel național care constituie circa 28 de mii de cervide.

Ordinul Ministerului Mediului aprobat la începutul lunii iunie prevedea includerea în cota de recoltare a 913 căprioare și 534 de cerbi. Decizia a generat critici în spațiul public, inclusiv din partea fostului șef al Inspectoratului pentru Protecția Mediului, Ion Bulmaga, care a contestat măsura și a cerut renunțarea la vânătoare ca metodă de reglare a efectivelor.

În context, vicedirectorul Parcului Național Orhei, Dionisie Boaghie, susține că reglarea efectivelor este necesară atunci când numărul animalelor depășește capacitatea habitatului de a le susține. Potrivit acestuia, în unele fonduri cinegetice, populațiile de căprioare și cerbi depășesc de peste cinci ori nivelul considerat optim, ceea ce afectează regenerarea pădurilor.

Șeful FLYONE: Am cerut explicații autorităților, dar nu am primit niciun răspuns

Proprietarul și persoana care controlează operatorul aerian FLYONE, Vladimir Cebotari, susține că a fost surprins de decizia Consiliului pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului (CEIISS), prin care au fost respinse investițiile companiei și s-a dispus aplicarea clauzei de schimbare a controlului în termen de 90 de zile.