Fermierii vor stare de urgență în agricultură

Fermierii au adresat o nouă scrisoare Guvernului și cer instituirea stării de urgență în domeniul agriculturii. Conform lor, declarațiile miniștrilor după discuțiile cu reprezentanții ramurii, nu conțin nici o soluție concretă pentru depășirea crizei în care s-au pomenit din cauza înghețurilor.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 18 aprilie 2025, 18:23
Fermierii vor stare de urgență în agricultură

Agricultorii susțin că Guvernul trebuie să intervină prompt, cu măsuri eficiente, nu „populiste, sterile și fără efect”. În opinia lor, fără sprijin, sectorul agrar va continua să degradeze, transmite Realitatea.MD.

„În cadrul ședinței de ieri (n. red.: 17 aprilie), prim-ministrul a recunoscut public în fața asociațiilor din agricultură, că în ultimii cel puțin 10 ani statul a exploatat injust sectorul agrar prin obstacole legislative, în special cu referire la interzicerea rambursării totale a TVA-ului acumulat de către fermieri. Aceste obstacole au contribuit atât la declinul afacerilor agricole și de procesare, cât și a veniturilor la bugetul de stat, și au grăbit colapsul sectorului agro-industrial”, notează fermierii.

În context, aceștia cer declararea stării de urgență în agricultură și vor ca autoritățile să solicite sprijin financiare de la Uniunea Europeană, pentru a le oferi soluții pe termen lung, datorită cărora să facă față intemperiilor.

Precizăm că mai mulți fermieri au fost afectați de înghețuri. Prejudiciile încă urmează să fie estimate, însă anterior agricultorii au comunicat că au avut de suferit inclusiv grâul, rapița, sfecla de zahăr, dar și culturile din livezi.