Ministerul Mediului a prelungit cu 10 luni autorizația de mediu pentru Uzina Metalurgică de la Râbnița
Ministerul Mediului a decis să prelungească cu 10 luni autorizația de mediu pentru Uzina Metalurgică din Râbnița, gestionată de regimul separatist de la Tiraspol. Agenția de Mediu a Republicii Moldova a emis aceste autorizații în ultima zi lucrătoare a anului 2023, fără a recurge la Comisia pentru Situații Excepționale (CSE), întrucât starea de urgență a expirat pe 31 decembrie și nu a fost prelungită, scrie Ziua.MD.
Uzina metalurgică moldovenească, care a fost în centrul mai multor controverse în ultimii doi ani, a obținut autorizații pentru „gestionarea deșeurilor și emisiilor de poluanți în atmosferă de la surse fixe”. Această decizie acoperă o perioadă de 10 luni, până la 20 octombrie 2024, notează jurnaliștii de la Zona de Securitate.
În trecut, Agenția de Mediu a refuzat eliberarea autorizațiilor pentru uzina metalurgică, invocând abateri grave de la normele ecologice. Cu toate acestea, Comisia pentru Situații Excepționale a prelungit autorizațiile prin derogare, bazându-se pe un acord neoficial care implica furnizarea de energie electrică pentru malul drept al Nistrului de la Centrala de la Cuciurgan.
În octombrie 2023, a fost luată o decizie similară de prelungire a autorizațiilor de mediu pentru uzină, în ciuda lipsei de documente care să ateste corectitudinea datelor privind emisiile de poluanți, concentrația și volumul noxelor.
Mai mulți politicieni și analiști au recunoscut că această prelungire a autorizațiilor pentru Uzina Metalurgică din Râbnița a fost realizată în schimbul unor beneficii pentru malul drept al Nistrului, precum un preț mai mic la electricitatea furnizată de Centrala de la Cuciurgan, gestionată de regimul separatist de la Tiraspol.
(VIDEO) Drum modern de peste 10 milioane de lei inaugurat în satul Taraclia, raionul Căușeni prin „Satul European”
Un drum local din satul Taraclia, raionul Căușeni, a fost transformat într-o arteră modernă de aproape 2,7 kilometri, în cadrul Programului „Satul European”. Lucrările au fost finalizate în aproximativ un an, iar valoarea totală a investiției depășește 10 milioane de lei.
Echipamentele militare care nu mai sunt folosite vor putea fi vândute. Parlamentul a adoptat legea
Echipamentele militare și alte bunuri din dotarea Forțelor Armate care nu mai sunt necesare pentru apărarea națională vor putea fi scoase din uz și vândute. Parlamentul a adoptat un proiect de lege care stabilește cum vor fi identificate și valorificate aceste bunuri.
Schimbare importantă pentru părinți! Concediul de maternitate și paternal va conta la pensie
Perioadele în care părinții beneficiază de indemnizații de maternitate și paternală vor fi luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie. Parlamentul a votat în prima lectură un proiect de lege care aduce mai multe garanții pentru angajații cu responsabilități familiale.