Renato Usatîi a luat o pauză după prezidențiale: „Voi reveni cu noi forțe și voi merge în fiecare localitate din țară”
Renato Usatîi, președintele Partidului Nostru, fost candidat la alegerile prezidențiale, urmare a mai multor întrebări de la simpatizanții săi, a precizat că a luat o pauză după alegeri și se află în Germania.
„La moment fac puțin tratament în Germania. După aceasta, așa cum am promis, revin cu noi forțe și merg în fiecare localitate din țară, pentru a discuta cu colegii din partid, pentru a discuta cu cetățenii, pentru a crea structuri, pentru a deschide sedii în teritoriu -= pentru a merge înainte doar pentru Republica Moldova”, a declarat acesta într-o înregistrare video.
Renato Usatîi s-a arătat sigur că multe lucruri bune pot și urmează să fie făcute.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.
Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa și promite să restituie sporurile salariale
Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.