(FOTO) Vameșii de la Leușeni au confiscat „timpul de brand” al unui moldovean cu Mercedes, care venea din Danemarca

Ceasuri de brand, depistate printre bunuri personale, fără a fi declarate la vamă. Cazul a fost documentat de funcționarii postului vamal Leușeni, după ce au supus controlului de specialitate un autoturism de model "Mercedes E 220”, ce se deplasa din Danemarca.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 19 august 2024, 14:14
ceasuri

Șoferul, un bărbat cu dublă cetățenie (MDA/ROU) în vârsta de 44 ani, a comunicat ca nu are nimic de declarat autorității vamale.

În cadrul controlului vamal, în portbagaj, printre bunurile personale au fost depistate 11 ceasuri de mâna noi, cu inscripția unor branduri internaționale, pe care șoferul a ezitat să le declare autorității vamale.

Bunurile au fost ridicate și sunt pasibile confiscării, iar șoferul riscă să fie sancționat contravențional.

Sursa foto: Serviciul Vamal

Nereguli în documentele unui mijloc de transport, depistate la PTF Giurgiulești – Galați

Polițiștii de frontieră din Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești – Galați au identificat un caz de nereguli în actele de însoțire ale unui mijloc de transport. Incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, când, pentru efectuarea formalităților de control, s-a prezentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 25 de ani, conducând un mijloc de transport înmatriculat în România.