(FOTO) Accident în lanț în Chișinău, cu implicarea unei șefe IGSU și un fost angajat IGPF

Trei mașini au afost ușor avariate, după ce au fost implicate într-un accident în lanț, care s-a produs în această dimineață, în jurul orei 07:56, pe bulevardul Dacia, din sectorul Botanica la capitalei. Una dintre mașini era condusă de o șefă din cadrul Inspectoratului General pentru Situații Urgente, iar alta de un fost angajat al IGPF, susțin sursele PulsMedia.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 12 iulie 2024, 11:01
accident

Potrivit surselor, în accident au fost implicate trei automobile de mărcile Toyota. Volkswagen și Dacia. Toyota era condusă de către o femeie de 41 de ani, locotenent-major din cadrul IGSU, și care deține funcția de șef al SATAP al DSE Botanica, iar Volkswagen-ul era condus de un fost polițist de frontieră, în vârstă de 33 de ani

La volanul celui de-al treilea automobil implicat în accident se afla un șofer în vârstă de 45.

Din fericire, acccidentul a fost unul neînsemnat și nu s-a soldat cu victime sau persoane traumatizate, fiind doar considerabil șifonate mașinile.

Oamenii legii cercetează cazul pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul, dar și șoferul care se face vinovat. Acesta riscă să se aleagă cu o amendă în mărime de 1500 de lei și 6 puncte de penalizare.

(VIDEO) „Bussines de familie”, în afara legii. Tată și fiu - samsari de droguri în Chișinău, sub lupa INI timp de două luni

Ofițerii Direcției Antidrog și cei de urmărire penală ai INI, în comun cu procurorii PCCOCS, au destructurat o rețea de trafic de droguri administrată de doi membri ai aceleiași familii din Chișinău. Pe parcursul a două luni, oamenii legii au documentat activitatea infracțională a doi suspecți – tată și fiu, în vârstă de 55 și, respectiv, 27 de ani.