Creșterea tarifelor la lumină va fi compensată până în luna decembrie
Ministrul muncii și protecției sociale, Alexei Buzu, a declarat că sprijinul acordat de Guvernul Republicii Moldova pentru achitarea energiei electrice se va reflecta direct în factură. Datorită suportului Uniunii Europene, tariful la energie electrică va fi compensat pentru primii 110 KWh consumați de fiecare familie, până în luna decembrie 2025.
„Este un suport oferit de Guvern, cu ajutorul Uniunii Europene, pentru toate familiile din Republica Moldova. Acest suport se va regăsi în factură pentru primii 110 KWh consumați”, a spus ministrul Alexei Buzu, scrie IPN.
Ministrul a precizat că această măsură este menită să sprijine populația și să încurajeze un consum rațional al energiei electrice.
„Noi am analizat datele de la furnizorii de energie electrică pentru lunile ianuarie-martie din 2024. Am constatat că, în medie, o familie consumă 138 KWh, iar 110 KWh reprezintă 80% din acest consum. Noi vrem să încurajăm cetățenii să avem un consum cât mai eficient posibil. O familie care consumă 110 KWh nu va fi afectată în acest an de creșterea de tarif”, a mai spus Alexei Buzu.
De asemenea, ministrul muncii a precizat că cele 705 mii de familii eligibile pentru compensații la încălzire vor primi, pentru februarie și martie, ajutorul sub formă de plată monetară, în timp ce sprijinul pentru energia electrică se va reflecta direct în facturile consumatorilor.
„Pentru luna februarie compensația pentru încălzire va fi achitată în martie și pentru luna martie compensația va fi în formă monetară în luna aprilie”, a explicat Alexei Buzu.
Lot comercial de produse utilizate în medicina estetică, depistat la Leușeni
O tentativă de introducere ilicită în țară a unui lot comercial de produse utilizate în medicina estetică a fost contracarată de polițiștii de frontieră din cadrul PTF Leușeni, în conlucrare cu funcționarii vamali.
(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital
Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.