Maia Sandu mulțumește UE pentru milioanele de euro acordate pentru gazul separatiștilor de la Tiraspol

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a mulțumit Uniunii Europene pentru pachetul de ajutor în valoare de 30 de milioane de euro acordat pentru achiziționarea și transportul de gaze naturale către regiunea separatistă din stânga Nistrului.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 27 ianuarie 2025, 21:53
MS

„Adevărații prieteni se văd în vremuri grele. Mulțumim Uniunii Europene pentru sprijinul oferit Moldovei în fața șantajului energetic al Rusiei. Suntem recunoscători pentru sprijinul de urgență acordat regiunii transnistrene și pentru eforturile comune de a asigura o soluție energetică durabilă pentru întreaga Moldovă”, a notat șeful statului.

Amintim că UE a propus astăzi un pachet de asistență de urgență în valoare de 30 de milioane euro pentru a sprijini Republica Moldova în soluționarea crizei energetice cu care se confruntă. Prin intermediul acestui pachet, UE este pregătită să finanțeze achiziționarea și transportul de gaze naturale către regiunea transnistreană, pentru a contribui la restabilirea alimentării cu energie electrică și termică a celor peste 350 000 de locuitori ai regiunii până la 10 februarie 2025.

În conformitate cu avizul Comisiei de la Veneția, Partidul Nostru a înregistrat un proiect de lege pentru a bloca votarea „la pachet” a candidaților internaționali în comisiile de vetting

Partidul Nostru a înregistrat în Parlament un proiect de lege pentru modificarea Legii privind evaluarea externă a judecătorilor și procurorilor, cu scopul de a alinia procedura de vetting la recomandările Comisiei de la Veneția și ale Direcției Generale Drepturile Omului și Statul de Drept a Consiliului Europei.