Activitatea agenților imobiliari va fi reglementată
Activitatea agenților imobiliari va fi reglementată. Proiectul de lege privind activitatea persoanelor care activează în acest domeniu a fost votat în prima lectură de 57 de deputați.
Proiectul de lege privind activitatea agenților imobiliari a fost elaborat de un grup de deputați din Fracțiunea „Partidul Acțiune și Solidaritate” și are drept scop asigurarea transparenței și protecției consumatorilor, în contextul dezvoltării pieței imobiliare în Republica Moldova. În legislație vor fi stabilite condiții clare de acces la profesie. Mai exact, agenții imobiliari vor fi obligați să obțină un certificat de competență profesională, care va fi emis de o instituție de învățământ acreditată. În acest sens, va fi creat modulul „Agenți imobiliari”, integrat într-un sistem informațional administrat de Agenția Geodezie, Cartografie și Cadastru. De menționat că, pentru a primi certificatul de agent imobiliar, persoana va trebui să întrunească cumulativ mai multe condiții, printre care studii superioare sau medii speciale, precum și lipsa de antecedente penale nestinse pentru infracțiuni contra patrimoniului sau infracțiuni economice.
Totodată, agenții imobiliari vor fi obligați să încheie contracte scrise cu clienții, în care vor fi specificate drepturile și obligațiile ambelor părți. Pentru a asigura respectarea drepturilor consumatorilor, vor fi interzise practicile comerciale incorecte, cum ar fi publicitatea înșelătoare sau aplicarea de comisioane ascunse.
Documentul stabilește și entitățile publice abilitate cu funcții de supraveghere și control al activității agenților imobiliari. Este vorba despre Serviciul Fiscal de Stat, Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal, Consiliul Concurenței și Inspectoratul de Stat pentru Supravegherea Produselor Nealimentare și Protecția Consumatorilor.
Autorii mai propun un mecanism de supraveghere și control al activității agenților imobiliari, precum și sancțiuni pentru cei care nu vor respecta legislația. Se propune completarea Codului contravențional cu o prevedere care se referă la încălcarea obligațiilor privind exercitarea activității de agent imobiliar. De exemplu, desfășurarea acestei activități fără încheierea unui contract scris cu clientul va fi sancționată cu amendă de până la 20 000 de lei pentru persoanele fizice. Iar persoanele juridice vor risca amendă de la 20 000 de lei până la 40 000 de lei, cu privarea dreptului de a desfășura activități în domeniul intermedierii imobiliare pe o perioadă de la 6 luni la un an. Se mai introduce un mecanism de sesizare și investigare a plângerilor împotriva agenților imobiliari.
„Implementarea legii va contribui la dezvoltarea pieței imobiliare, sporirea veniturilor din impozite, combaterea economiei informale și atragerea investițiilor străine. Totodată, stabilirea unor standarde clare privind certificarea agenților imobiliari, obligațiile contractuale și supravegherea activității acestora va alinia Republica Moldova la bunele practici europene și va asigura un climat de afaceri stabil și predictibil”, se menționează în nota de fundamentare a inițiativei legislative.
Proiectul de lege urmează a fi examinat de Parlament în lectura a doua.
Decizia privind vânarea căprioarelor a fost suspendată. Ministerul Mediului anunță consultări
Decizia privind cota de vânătoare la caprioare a fost suspendată de ministrul mediului, Gheorghe Hajder, pe fondul reacțiilor și nemulțumirilor apărute în spațiul public. Oficialul a declarat că vor fi organizate consultări publice extinse pentru a decide cum va fi gestionată în continuare populația de căprioare, fără a afecta pădurile.
Rezultate bune la BAC: promovabilitatea a urcat la 75,4%, iar 85 de elevi au obținut media maximă
Un număr record de 85 de absolvenți au obținut media generală 10 la examenul național de bacalaureat din 2026, iar rata de promovare a crescut pentru al treilea an consecutiv, ajungând la 75,4%. Datele au fost prezentate joi de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, și directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare, Lilia Ivanov.
Copilă de 13 ani, înghițită de apa unui iaz, la Soroca. Ar fi mers la scăldat cu fratele mai mic
O copilă a murit, după ce s-a înecat într-un iaz. Tragedia a avut loc în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026, la ora 13:54, în iazul „Ivancea” din municipiul Soroca.