A fost inaugurat Laboratorului de Patologie Digitală din cadrul USMF

Inaugurarea de astăzi a Laboratorului de Patologie Digitală din cadrul Universității de Stat de Medicină și Farmacie din Republica Moldova (USMF) a fost posibilă datorită suportului oferit de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 25 ianuarie 2024, 13:28
USMF

Proiectul a fost compus din două acțiuni în cadrul USMF:

- Dotarea Catedrei de morfopatologie cu un scaner performant - sistem de imagistică digital - valoare 60.000 euro;

- Achiziția unui sistem de diagnosticare și analiză imagini cu 100 de utilizatori, 15 unități de diagnosticare și a unui sistem de înregistrare imagini - valoare 100.423 euro.

Cele două proiecte vin să susțină dezvoltarea educației medicale și pregătirea viitorilor specialiști, respectiv a activității de cercetare în Republica Moldova.