Un cetățean al României, căutat prin Interpol, a fost reținut în regiunea transnistreană
Liderul nerecunoscut al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, a anunțat pe 14 februarie că un cetățean al României, căutat prin Interpol, a fost reținut în stânga Nistrului. Bărbatul a fost predat autorităților constituționale ale Republicii Moldova.
„Pentru a evita speculațiile și diversele insinuări, doresc să informez publicul despre un fapt care, sunt sigur, va deveni cunoscut. Organele de drept au reținut un cetățean care se ascundea pe teritoriul Transnistriei, folosindu-se de documente false. În urma verificărilor și stabilirii identității, s-a constatat că acesta este cetățean al României și se află pe lista persoanelor căutate de Interpol. România a fost cea care a inițiat urmărirea acestuia pentru o infracțiune comisă. Forțele de ordine transnistrene au luat decizia de preda acest cetățean colaboratorilor Grupului mixt de investigație și operațiuni al poliției Republicii Moldova, dislocat la Bender”, a comunicat Krasnoselski, conform NewsMaker.MD.
Purtătoarea de cuvânt a IGP, Diana Fetco, a confirmat informația.
„Este vorba despre un cetățean român, cu vârsta de 35 de ani, anunțat în căutare prin Interpol, pentru arest, fiind și condamnat în România în lipsa lui, pentru contrabandă. Din 2022 acesta s-a eschivat de organele de drept, ascunzându-se în stânga Nistrului cu un act de identitate fals. Acesta urmează să fie predat ulterior statului român, conform mandatului de căutare, pentru executarea pedepsei”, a precizat Fetco.
Lot comercial de produse utilizate în medicina estetică, depistat la Leușeni
O tentativă de introducere ilicită în țară a unui lot comercial de produse utilizate în medicina estetică a fost contracarată de polițiștii de frontieră din cadrul PTF Leușeni, în conlucrare cu funcționarii vamali.
(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital
Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.