Un cetățean al României, căutat prin Interpol, a fost reținut în regiunea transnistreană

Liderul nerecunoscut al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, a anunțat pe 14 februarie că un cetățean al României, căutat prin Interpol, a fost reținut în stânga Nistrului. Bărbatul a fost predat autorităților constituționale ale Republicii Moldova.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 14 februarie 2025, 20:17
Transnistria

Pentru a evita speculațiile și diversele insinuări, doresc să informez publicul despre un fapt care, sunt sigur, va deveni cunoscut. Organele de drept au reținut un cetățean care se ascundea pe teritoriul Transnistriei, folosindu-se de documente false. În urma verificărilor și stabilirii identității, s-a constatat că acesta este cetățean al României și se află pe lista persoanelor căutate de Interpol. România a fost cea care a inițiat urmărirea acestuia pentru o infracțiune comisă. Forțele de ordine transnistrene au luat decizia de preda acest cetățean colaboratorilor Grupului mixt de investigație și operațiuni al poliției Republicii Moldova, dislocat la Bender”, a comunicat Krasnoselski, conform NewsMaker.MD.

Purtătoarea de cuvânt a IGP, Diana Fetco, a confirmat informația.

Este vorba despre un cetățean român, cu vârsta de 35 de ani, anunțat în căutare prin Interpol, pentru arest, fiind și condamnat în România în lipsa lui, pentru contrabandă. Din 2022 acesta s-a eschivat de organele de drept, ascunzându-se în stânga Nistrului cu un act de identitate fals. Acesta urmează să fie predat ulterior statului român, conform mandatului de căutare, pentru executarea pedepsei”, a precizat Fetco.